Edison Elementary Faculty / Staff Directory

Marlene Abe

Health Services Technician

Health Office

Kristen Anderson

Intervention Teacher

Room 18

Brittany Blue

Para Educator

Jodi Branley

1st Grade

Room 11

Amy Caponpon

Noon Assistant

Wendy Chinchilla

ASSISTT

Room 16

Michael Conners

Custodial Services

Christina Cortese

Counselor

Room 19

Tania Crofton

5th Grade

Room 27

Susan Currier

Kindergarten

Room 2

Dirk Davis

P.E. Teacher

Room 16 (W)

Diane Diekmann

Instructional Assistant

Debbi Duenas

Intervention Teacher

Room 18 (M, T, W, Th)

Shaun Dukes

Behavior Analyst

Susan Dunn

Para Educator

Ashlee Durr

Torrance Tykes Preschool Teacher

Room 3

Joanna Estrada

Para Educator

Danielle Fawcett

Special Education - Learning Center

Room 32

Laura Graff

5th Grade

Room 28

Janet Graves

Noon Assistant

Beth Gregorian

3rd Grade

Room 14

Amanda Gutierrez

Noon Assistant

Andrea Harrington

Intervention Teacher

Room 18 (M, Th)

Jenna Henderson

2nd Grade

Room 22

Spring Hendrickson

2nd Grade

Room 12

Rebecca Hester

RTI Teacher

Room 17 (M, W, F)

Whitney Hinman

4th Grade

Room 25

Kimberly Hinze

Reading Recovery Teacher

Room 9

Regina Hopf

Kindergarten / 1st Grade Combination

Room 7

Glen Kamida

Instrumental Music

Room 20 (Tuesday)

Wendy Kellum

Psychologist

Room 20B (M, Tu)

Mary Kirkpatrick

Para Educator

Maggie Kiupelian

Office Assistant

Main Office

Hortensia Marquez

5th Grade

Room 26

Joni Marumoto

Speech Pathologist

Room 30 (T, W, Th)

Teri Matis

3rd Grade

Room 13

Jenifer Matsumoto

3rd Grade

Room 23

Debra Molsberry

2nd Grade

Room 5

Colleen Norcio

Para Educator

Jayne Okazaki

Principal

Milo Ortiz

Para Educator

Esmelda Padilla

Noon Assistant

Nga Pham

Para Educator

Adam Pierce

P.E. Teacher

16 (W)

Marian Polun

Intervention Teacher

Room 6

Sally Richardson

4th Grade

Room 24

Judy Sakata

Cafeteria Manager

Cafeteria

Jesus Sanchez

Custodial Services

Sandra Santos

Administrative Assistant

Main Office

Chris Schwartz

Special Education - Learning Center

Room 33

Shani Stoler

Kindergarten

Room 4

Naomi Suzuki

1st Grade

Room 10

Cristina Talleda

Transitional Kindergarten

Room 1

Daphne Tanimitsu

Speech Pathologist

Room 30 (T, W, Th)

Jo Telkamp

Noon Assistant

Casey Weideman

2nd / 3rd Grade Combination

Room 8

Stephanie Willis

4th Grade

Room 15