CLUB LIST 2018-2019

 

CLUB NAME

ADVISOR

ROOM

WHEN THEY MEET

( L = Lunch, EO - Every Other)

American Red Cross

Sagastume

4210

L 2nd and 4th Friday

Animals at Heart

Janicki

5220

L EO Tuesday

Animation/Comics Club

Pesusich

3301

L Monday

Art Club

Lange/Kim, Jo

8101

L Thursday

Black Cultural Club

Burt

4103

L Thursday

Ceramics Club

J. Cheung

8105

L Monday

Chess Club

Pesusich

3301

L Thursday

Choir Club

Rodich

8106

L Thursday

Choreo Club

Vorhis

3100

L Thursday

Create

Cortina

4221

L Monday

Environmental Club

Cortina

4221

L Friday

FCCLA (Family, Career, and Community Leaders of America)

Hall/Wells

2118

L EO Friday

Fellowship of Christian Athletes

Atkinson/Holt

5213

L Friday

Filipino Cultural Club

Machado

4209

L EO Friday

Film Club

Altenberg

3204

L Tuesday

Finance Club

Puccio

Library

 

French Club

Dulaney

4200

L 2nd & 4th Tuesday

Friendship Club

Thompson

6103

L Monday

Future Business Leaders of America (FBLA)

Burt

4103

L Tuesday

Games Club

Kurashige

5202

L Friday

Interact

Haney

Pavilion

L Thursday

Japanese Club

Matsumoto

4105

L EO Tuesday

Key Club

Wang

Pavilion

L Monday

Korean Culture Club

Lee

4207

L EO Tuesday

Math Club

Kurashige

5202

L Wednesday

Mindful

Namigata

6100

L EO  Friday

Muslim Student Association (MSA)

Imbarus

3203

L Friday

Mu Alpha Theta

Kurashige

5202

L Tuesday

Music Service Club

Rodich

8106

L EO Monday

Robotics Club

C. Evans

6104

Tues/Wed/Fri @3pm & Sun @ 2pm

Science Olympiad Team

Collins

8104

Tues/Thur After School

Something Beautiful

Wang

4205

L Tuesday

Spanish Club

Villaneda

4101

L 1st & 3rd Tuesday

Stylites

Rugnetta

3302

L EO Tuesday

Surf Club

Sagastume

4210

L 1st Tuesday

Taiwanese Chinese American Assoc

Horsey

5203

L Tuesday

Tutorial Club

Puccio

Library

Tutoring Lunch M-F & AS M/W

UNICEF

Francioni

4100

L 1st & 3rd Friday

Warrior Design

Matsumoto

6100

L EO Tuesday

Woods Club

C. Evans

6104

L Tuesday, Thursday

CLUBS APPROVED & IN APPLICATION

 

 

 

Amnesty International

Welch

3300

L Tuesdays

Association of South Asians

Williams

5139

L EO Tuesday

Entertainment Club

tbd

tbd

tbd

Mock Trial

Secura

4213

L Wed (not 1st wed)

Students Against Destructive Decisions (SADD)

Biggs

5209

L 1st & 3rd Friday

Student Voice

Martin

3201

L 2nd & 4th Tuesday

Women of West

Yang

4106

L 2nd & 3rd Wednesday

Academic Decathlon

Cortina

4221 & Lib

Per 5 and after school in Lib

Arrowheads

Marsiglia

5107

L Friday

Freshman Focus

Elwood

4102

L Thursday

National Honor Society (NHS)

Lee K

4207

TBA

Smoke Signals

Marsiglia

5107

6th period

WHEU Council

Banim

8107

L Monday

Yearbook

White

5108

5th period

Class of 2019

Jin

4201

PURPLE

 

 

 

 

Class of 2020

Matsumoto

5100

RED

Class of 2021

Kahlon

4100

GREEN

Class of 2022

Sagastume

3305

BLUE

Updated: 6/12/18

All clubs highlighted in yellow and have an * next to their name are in the application process to become a full club.